Press ESC to close

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Hametan krem, ciltte oluşan çeşitli problemlerin tedavisinde kullanılan, reçetesiz satılan bir kremdir. Etken maddesi Hamamelis virginiana (cadı fındığı) olan Hametan krem, astrenjan (doku büzücü), lokal hemostatik (kanamayı durdurucu) ve antiinflamatuar (iltihap giderici) etkilere sahiptir. Bu etkileri sayesinde aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

1. Pişik: Bebeklerin ve küçük çocukların pişiklerinde en sık kullanılan kremlerden biridir. Ciltteki tahrişi ve iltihabı azaltarak pişiklerin iyileşmesini hızlandırır.

2. Yanıklar: 1. ve 2. derece yanıklarda ve güneş yanıklarında ağrıyı ve iltihabı azaltır, cildin iyileşmesini hızlandırır.

3. Yaralar ve Kesikler: Çizik ve kesik gibi yüzeysel deri lezyonlarında kanamayı durdurur, iltihabı önler ve yaranın iyileşmesini hızlandırır.

4. Meme Başı Çatlakları: Emziren annelerde meme başı çatlaklarının tedavisinde kullanılır. Ciltteki tahrişi ve ağrıyı azaltarak çatlakların iyileşmesini hızlandırır.

5. Kurumuş ve Çatlamış Cilt: Kurumuş, çatlamış ve yarılmış derinin onarımına yardımcı olur. Ciltteki nemi artırır ve cildin yumuşamasını sağlar.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Hametan krem, etkilenen bölgeye günde 2-3 kez nazikçe sürülerek kullanılır. Kremi sürmeden önce bölgenin temiz ve kuru olması önemlidir.

Hametan Kremin Yan Etkileri:

Hametan krem genellikle iyi tolere edilir. Nadiren ciltte tahriş, kızarıklık ve kaşıntı gibi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve kendiliğinden geçer.

Hametan Kremin Kullanımına Dair Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Hametan kremi, göze ve mukoza zarlarına temas ettirilmemelidir.
  • Açık yaralarda ve derin yanıklar
  • Kremi kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • Hamile ve emziren anneler Hametan kremi kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Hametan Kremin Saklanması:

Hametan krem, oda sıcaklığında (25°C’nin altında) saklanmalıdır.

Hametan Kremin Alternatifleri:

Hametan kremin alternatifleri arasında Bepanthol, Sudocrem ve Fucidin krem yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yüz kremi göz çevresine sürülürmü
Dolgit krem etki süresi
Thermoflex krem kızarıklık nasıl geçer
Ayçiçek yağı sivilce yapar mı
Kuru badem faydaları